Kliendile
-
Sep 14, 2022

Ettevõtluse või ühingu tegevusega seotud kulud ja kuidas need on seotud käibemaksu arvestusega?

Kui tekib küsimus, mis kulud võib ühing teha ehk kas kulu on äritegevuse või ühingu tegevusega seotud kulu, siis tuleb vastata kõige esimesele küsimusele: Mille tarbeks see kulu on tehtud või tehakse?

Blog Thumbnail

Edasi on vaja teada vaid paari lihtsat reeglit:

1. REEGEL

Kulu peab olema seotud konkreetselt ühingu tegevusega!

– Äriühingutel tegevusega, mis on seotud nende äritegevusega, sh tootmise või müügiga. Vahet pole, kas toodetakse või müüakse kaupu või teenuseid.

– Muudel ühingutel (näiteks mittetulundusühingutel) nende põhikirjalise tegevusega või konkreetsete eesmärkidega, milleks on ühing loodud või mis ülesanded on ühing
püstitanud. Kui ühing tegeleb ka äritegevusega, tuleb kulud hoida lahus ehk pidada kulude kohta eraldi arvestust.

– Otsesed kulud on vajalikud kaupade või teenuste tootmiseks või müümiseks. Näiteks materjal, kaup, transport jne.

– Kaudsed kulud ehk tegevuskulud on vajalikud ühingu tegevuseks. Näiteks juhtimiskulud, turunduskulud, reklaamikulud, arenduskulud jne.


2. REEGEL

Kui ühing on käibemaksukohustuslane, siis kulude hindamisel tuleb teada,
missuguse käibe tarbeks on kulutus tehtud:


- Kui kulu on seotud maksustatava käibega (toodete müük on käibemaksumääraga 20% või 0%), siis võib nendelt kuludelt käibemaksu maha arvata

- Kui kulu ei ole seotud maksustava käibega (toodete müük on maksuvaba) või on tegemist maksustatava kuluga (omatarve või vastuvõtukulu jne), siis kulude puhul sisendkäibemaksu maha arvata ei saa.

- Mittetulundusühingutel põhikirjalise tegevusega seotud kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata ei saa. Ka mitte kuludelt, mis on tehtud annetustest laekunud tuludelt.


Jah, loomulikult on veel mitmeid reegleid ja nüansse kuludesse kandmisel ja maksude arvestamisel, kuid alustada tuleb alati just nendest kahest reeglist!

Kui kahtled või tekib vajadus arutada, kas konkreetne kulu on seotud Sinu äritegevusega või ühingu muu tegevusega, siis pöördu julgelt oma raamatupidaja poole! Juba enne kulu tegemist või lepingu sõlmimist.

Alati on võimalus võtta konsultatsiooni!

Autor
Anu Allikvee
AR Tähelend OÜ juht ja kirjanik

Olen Sinu partnerraamatupidamises

Anna teada oma ootustest raamatupidamisteenusele
Võta ühendust
Chat IconAnu Allikvee Image
Anu Allikvee
anu@tahelend.ee
Kommentaarid
Järgmised artiklid
Blog Thumbnail
Ettevõtmine kui looming

Kas iga ettevõtmine on looming? Ma julgen vastata, et jah, on küll, kui ettevõtmisesse panustatakse teadmisi, oskusi ja kogemusi. Ja hinge ja kindlasti vastutustunnet. Kui luuakse midagi uut, kui luuakse midagi vajalikku. Kui luuakse väärtust. Vahet pole, mis toode see on. On see asi, töö, teenus või emotsioon.

Kirjutised
-
Nov 24, 2021
Blog Thumbnail
Algdokumendid

Oluliste algdokumentide nimekiri korrektseks raamatupidamiseks

Kliendile
-
Sep 5, 2021
Blog Thumbnail
Korrektne raamatupidamine

Iga ettevõtja soov on olla edukas.

Raamatupidamine
-
Jan 9, 2022