Anu Allikvee
-
Feb 1, 2024

AR Tähelend - 30 aastat raamatupidamisteenust

Tähelennul on juubeliaasta - 30 aastat dokumenteerimist, aruandlust, õppimist, saadud ja jagatud kogemusi.

Blog Thumbnail
Töö on alati esmatähtis. Kogemused on väärtus, mis tulevad ainult tööga ja ainult aastatega.

Koostööd oleme teinud ligi tuhande ettevõtja ja mitmekümne töötajaga.

Meie töös on olulised numbrid, seadused, dokumendid ja korrektsus. Väga oluline on oskus numbreid ja seadusi lugeda, mõista seoseid ja neid lahti seletada.

Peame lugu faktidest. On tähtsaid fakte, mida peab silmas pidama ja on vähem tähtsaid fakte, mis aga lisavad elule värvi ja vürtsi.

Juubeliaasta puhul jagame vahvaid lugusid ja fakte, millel on olnud meie jaoks suur roll ja ka neid, millel pealtnäha polegi nagu tähtsust, kuid märkamisel ja meeles pidamisel on oma väärtus.

Õige partner ja usaldus

Kuidas valida partnerit? Ilmeksimatut valemit pole leiutatud ja ilmselt pole see 100% ka võimalik.

  • Iga inimene on isikupärane oma loomupäraste omaduste, võimete, eesmärkide, soovide ja tahtejõuga.
  • Iga ettevõte on erinev. Iga juht on erinev.
  • Kellele on tähtis kasumi kasv, kellele kiire kasum, kellele jätkusuutlikkus ja pikk iga.
  • Kellele esmatähtis kiirus, kellele täpsus, kellele usaldus.
  • Ettevõte on alati oma inimeste ja oma juhtide nägu. Ajas muutuv ja arenev.

Raamatupidamiseks programmi valimine

Esimene raamatupidamisprogramm, mida hakkasime kasutama oli Merit - MS-Dos.

Raamatupidamisprogrammi valimisel tutvusin pea kõikide programmidega, mida tookord turul pakuti. Otsustada tuli selle järgi, missugune oli ekraanipilt ja mis tundus kõige kiiremini omandatav. Ja muidugi ka hind.

Mulle esialgu meeldis väga VERP, programm tundus loogiline ja mõistetav, kuid häirima jäi visuaal – ekraan tundus liiga tühi, numbreid tuli kirjutada väikestesse lahtritesse. Mina soovisin näha suuremat pilti. Seepärast meeldis Merit mulle rohkem.

Tutvus Merit raamatupidamis-programmiga

Programmi tuli tutvustama Andres Kert, kes oli raamatupidamisprogrammi autoriks ning ettevõtte omanik ja juhatuse liige.

Minul oli sel päeval kõrge palavik ja väga paha olla, kuid kuna kokkusaamine oli kokku lepitud, vaatasin ja kuulasin kuulekalt kogu tutvustuse ära. Aeg-ajalt ikka noogutasin kaasa. Kohtumise lõpus küsis Andres Kert, kas on küsimusi. raputasin pead. Ei osanud midagi küsida.

Haige olla polnud pikalt aega, sest töö vajas tegemist ja nii hakkasin kohe programmi kasutama. Paari kuu pärast helistas Andres Kert ja küsis ettevaatlikult, kas me ikka kasutame programmi ja kas meil on probleeme. Olin siiralt imestunud. Kasutasime programmi iga päev ja meil ei olnud mingeid probleeme.

Edaspidi suhtlesime tihedalt, andsime tagasisidet ja olime pea kõikide versioonide esimesed kasutajad.

20. kuupäev on mitmel meie raamatupidajal sünnipäev

20. kuupäeva sünnipäevalapsed on - Anu, Kersti, Liis ja Tiina – ligi pooled meie raamatupidajad. Nagu tähtedesse kirjutatud, et tulevik on seotud raamatupidamisega. Ja deklaratsioonidega.

Värvid

Algusaastatel olid meie raamatupidajad enamasti heledajuukselised ja sinisilmsed. Nüüd on enamik raamatupidajatest pigem brünetid - Anu, Ege, Liis, Kerti, Annely, Tiina, Kersti. Endiselt on meie seas ka heledajuukselisi nagu Liia. Punakaid toone lisavad juustesse aeg-ajalt Marika ja Merli. Värvide vaheldus meeldib ka Maiale.

Nimed

Tähelennus on tööl olnud samal ajal Kristi, Kersti, Kerti ja Kaili. Kerstisid oli vahepeal isegi kaks. Samuti Kadrisid. Proovi siis välja mõelda, kuidas neid kutsuda. Vana ja noor oli küll mugav variant ja vahel naljaviluks sai neid nii ka hüütud, kuid hüüdnimedeks need siiski ei kujunenud. Eelmisel aastal oli praktikal samal ajal Liis, Liisa ja Mari-Liis.

Kummalisi leide

  • Kõige põnevam leid oli dokumentide vahele ära eksinud armastuskiri. Küll mitte kirjutatud mulle ja mitte kliendi poolt. Oma salajasi tundeid oli kirja pannud tundmatu noormees tundmatule tütarlapsele. Tagastasin diskreetselt kirja kliendile.
  • Klient saatis edasi oma sekretärilt saadud kaebuse – sekretär süüdistas tööandjat, et talle antakse alandavaid tööülesandeid nagu näiteks hommikul posti teel saabunud kirjade avamine ja sorteerimine.
  • Klient oli ostnud ettevõtte ja ettevõtte eelmise perioodi aastaaruandes oli kirjavigadest kubisev tegevusaruanne, kus TEKEVUSAALA oli teatmatta ja aruannetes oli rohkelt nulle.
  • Kontrollimiseks toodi ettevõtte raamatupidamine, mida peeti kolmel kontol – RAHA, TULUD ja KULUD. Ettevõte oli käibemaksukohustuslane, ettevõttel oli kahes erinevad pangas kontod, paljud ostud olid sularahas ja ta maksis kahele töötajale palka. Ettevõtte juhile tundus, et midagi on raamatupidamises vist valesti ja ta ei saa raamatupidajalt õiget infot.

Masin ja inimene

Kas masinad ja tehisintellekt võtavad inimestelt töö üle – see on viimasel ajal üks pidevalt kordunudküsimus. Vastuseks on palju erinevaid variante ja versioone. Tulevik näitab.

Meie usume, et inimene peab leidma õiged lahendused, oskab juhtida masinaid ning suudab ohjata tehisintellekti, olgu selle nimetuseks kas AI või ChatGPT, BING või muu.

Olevik, minevik ja tulevik

Tänapäeval teevad raamatupidajad tööd olevikus, vaatavad minevikku ja püüavad ette näha tulevikku. Raamatupidaja amet on aegade jooksul oluliselt muutunud.

Aastaid tagasi oli raamatupidaja tööks vaid tehingute dokumenteerimine, maksude arvestamine ja aruannete koostamine. Ettevõtte finantside prognoosimine ning rahavoogude jälgimine ja juhtimine oli finantsjuhi või ettevõtte juhi ülesandeks.

Tänasel päeval oodatakse raamatupidajalt ka programmide valdamise oskust, seadistamist, juhendamist, nii minevikku kui ka tulevikku vaatamist.

Raamatupidajate rõõmud

Rõõm on teha tööd meeldivate klientidega, toetavate kaaslastega ja rahulikus töises õhkkonnas.

Rõõm on saada häid kogemusi, näha oma töö tulemusi ja jagada oma rõõmu teistega.

Autor
Anu Allikvee
AR Tähelend OÜ juht ja kirjanik

Olen Sinu partnerraamatupidamises

Anna teada oma ootustest raamatupidamisteenusele
Võta ühendust
Chat IconAnu Allikvee Image
Anu Allikvee
anu@tahelend.ee
Kommentaarid
Järgmised artiklid
Blog Thumbnail
29 aastat raamatupidamist

Pidev areng ja uute radade sissetallamine oma tee leidmisel Eesti ärimaailmas. See on ühe väikese ettevõtte lugu ja tükike Eesti elust.

Anu Allikvee
-
Feb 9, 2023
Blog Thumbnail
Ettevõtmine kui looming

Kas iga ettevõtmine on looming? Ma julgen vastata, et jah, on küll, kui ettevõtmisesse panustatakse teadmisi, oskusi ja kogemusi. Ja hinge ja kindlasti vastutustunnet. Kui luuakse midagi uut, kui luuakse midagi vajalikku. Kui luuakse väärtust. Vahet pole, mis toode see on. On see asi, töö, teenus või emotsioon.

Kirjutised
-
Nov 24, 2021
Blog Thumbnail
Korrektne raamatupidamine

Iga ettevõtja soov on olla edukas.

Raamatupidamine
-
Jan 9, 2022